SPUOGAI – ATSIRADIMO PRIEŽASTYS, PROFILAKTIKA IR GYDYMAS

SPUOGAI – ATSIRADIMO PRIEŽASTYS, PROFILAKTIKA IR GYDYMAS
Publikuota 2020-11-24 Skaitė 6280

SPUOGAI – ATSIRADIMO PRIEŽASTYS, PROFILAKTIKA IR GYDYMAS

Ar esate girdėję Antono Čechovo posakį: „Žmoguje viskas turi būti gražu: ir veidas, ir drabužiai, ir siela, ir mintys“. Pritariame šiai minčiai - tik tuomet kai rūpinsimės savo vidumi, išorė taip pat džiugins. Mūsų organizmas puikiai moka parodyti kada reikėtų kažką keisti. Vienas iš organizmo signalų - įvairių tipų spuogai. Vienoms tai laikinas periodas paauglystėje, kitoms dažnai pasikartojantis reiškinys. Spuogai atsiranda nepriklausomai nuo amžiaus, nors dažnai manoma, kad tai paauglių bėda. 

Dažniausiai spuogai atsiranda ant veido, nugaros ar pečių. Jei nuolat tenka kovoti su jais, turėtumėte žinoti kodėl spuogai atsiranda, apie kokias organizmo bėdas perspėja ir kaip juos išgydyti. Be to, tai ne tik organizmo bėda. Spuogai ant veido verčia jaustis nejaukiai, sumažina pasitikėjimą savimi. Juk nei vienas nenorime, kad mūsų veidas turėtų trūkumų. Tad sužinokite, kodėl atsiranda spuogai ir kaip jų atsikratyti!

 

KODĖL ATSIRANDA SPUOGAI? 

Spuogai dažnai atsiranda visiškai netikėtai, bet jų ignoruoti nereikėtų.  Spuogai susidaro kai vyksta keli procesai - riebalinių liaukų hipersekrecija  (padidėja riebalinių liaukų sekreto išsiskyrimas) ir hiperkeratozė (suragėjusių ląstelių atsiskyrimas). Vykstant šiems procesams riebalų perteklius susijungia su suragėjusiomis ląstelėmis ir taip užkemša plauko maišelio angą, ten susidaro bakterijos ir iškyla spuogas. Spuogai skirtingose vietose gali padėti nustatyti atsiradimo priežastį. Dažniausiai spuogų atsiranda veido srityje.

Odos bėrimas gali būti susijęs tiek su įvairiomis ligomis ir negalavimais, tiek gali įtaką tam turi ir higienos stoka, gausus prakaitavimas, netinkamos ir nekokybiškos kosmetinės priemonės.

DAR VIENA BĖRIMŲ PRIEŽASTIS - ROŽINĖ

Veido bėrimai gali būti ne tik hormoniniai spuogai, bet ir rožinės požymis. Dažnai šį liga sumaišoma su akne. Aknės bėrimas kartais atrodo labai panašiai. Taip pat dažnai manoma, kad rožinė - tai tik veido raudonis, deginimas, išryškėjusios kraujagyslės. Tačiau vien iš formų taip pat ir veido bėrimas, ypatingai skruostų srityje. Tai mažos pustulės, primenančios aknės spuogelius, tačiau be komedonų (inkštirų). Ypatingai bėrimas ir išbertų vietų rausvumas atsiranda po intensyvaus sporto, pasikeitus oro temperatūrai. Na, o rožines atsiradimą gali įtakoti stresas, mityba, dulkės ar kiti veiksniai. 

SPUOGAI SMAKRO SRITYJE

Spuogai smakro srityje gali atsirasti jei nuolat liečiate veidą neplautomis rankomis, mėgstate sėdint pasiremti būtent į smakrą. Patekę nešvarumai greičiau užkiša poras. 

Taip pat tai gali būti virškinimo arba endokrininės sistemos sutrikimo požymis. Jei nuolat atsiranda spuogai ant smakro vertėtų pasitikrinti ir apsilankyti pas endokrinologą ar ginekologą, kadangi spuogai smakro srityje gali įspėti ir apie kiaušidžių funkcijos sutrikimus. 

Taip pat spuogų atsiradimą ant smakro gali lemti ir įvairūs infekciniai susirgimai, peršalimo ligos bei susilpnėjęs imunitetas. 

SPUOGAI ANT KAKLO IR ŽANDIKAULIŲ

Spuogai kaklo ar žandikaulių srityje gali byloti, kad Jums sutrikusi hormonų veikla. Taip pat vertėtų peržiūrėti savo mitybą ir atsisakyti produktų, kuriuose daug cukraus. Cukrus daro neigiamą poveikį mūsų odai. 

SPUOGAI LŪPŲ SRITYJE 

Jei Jums nuolat atsiranda spuogelių lupų kampučiuose ar net ant pačių lūpų, tai gali būti netinkamos mitybos įtaka, virškinimo sutrikimai, žarnyno negalavimų požymis. 

Pirmiausiai vertėtų subalansuoti mitybą, atsisakyti produktų, kuriuos organizmas sunkiau toleruoja, gerti daugiau vandens. Jei tai nepadeda, būtina apsilankyti pas specialistus ir rimčiau išsitirti žarnyną bei virškinimo sistemą. 

SPUOGAI ANT KAKTOS 

Labai dažnai spuogų atsiranda ant kaktos ir priežastis ne tik todėl, kad dažnai ji liečiama rankomis. Tai gali rodyti, kad vertėtų sunerimti dėl plonosios žarnos veiklos, šlapimo pūslės. Reikėtų pasitikrinti virškinimo sistemą ir peržiūrėti savo dienos racioną. Įtraukti daugiau daržovių bei vaisių, sumažinti mėsos, pieno produktų vartojimą ir pastebėti ar spuogai nyksta pakeitus mitybą.

Jei Jus kankina bėrimas virš antakių zonos tai gali rodyti širdies darbo sutrikimus. 

Įtaką spuogų atsiradimui ant kaktos daro ir stresas. Jei žmogus nuolat susiduria su stresinėmis situacijomis, patiria nervinę įtampą tai greičiausiai atsispindi kaktos srityje.

SPUOGAI ANT NOSIES IR SKRUOSTŲ

Tai, kad gali būti sutrikusi kepenų funkcija ar susilpnėjęs kasos darbas rodo spuogeliai ant nosies. Jei spuogelių gausiausia ant nosies galo, jie rausvi, tai gali būti signalas, kad kasa veikia netinkamai. Apie kepenų sutrikimus signalizuoja spuogelių gausa nosies kauliuko srityje. 

Na, o skruostai gali įspėti apie kelis skirtingus negalavimus. Beje, kiekviena skruosto pusė įspėja apie kitokius sutrikimus. Jei spuogų nuolat atsiranda kairiajame skruoste tai gali reikšti, kad valgote per daug riebaus maisto ar per dažnai piktnaudžiaujate alkoholiniais gėrimais. Taip pat gali įspėti apie kepenų ar plaučių funkcijų sutrikimus. 

Spuogai dešinėje skruostų pusėje taip pat įspėja apie plaučių funkcijos sutrikimus, taip pat gali reikšti, kad turite kažkam alergiją. 

SPUOGAI ANT NUGAROS

Spuogų ant nugaros atsiradimas gali turėti daug įvairių priežasčių. Jei spuogai labiausiai paplitę viršutinėje nugaros dalyje, ant menčių tai gali reikšti, kad Jums sutrikusi limfinė sistema nosiaryklėje, taip pat tai nuovargio požymis. 

Jei spuogai randasi labiau nugaros viduryje susirūpinkite kepenų ir šlapimo pūslės darbu. Spuogai ties kryžkauliu įspėja apie lytinių liaukų pablogėjusią būklę. Na, o jei atsirado spuogų ant sėdmenų vertėtų apsilankyti pas gastroenterologą ar endokrinologą. 

Na, o jei nugarą berią giluminiais, skaudžiais spuogais tai gali signalizuoti apie virškinimo sistemos darbo sutrikimus, inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimus. Ypatingai moterys turėtų atkreipti dėmesį ar nesutrikusi hormoninė sistema. 

BĖRIMAS ANT KOJŲ IR RANKŲ

Retesnis atvejis, tačiau pasitaiko ir smulkus bėrimas ant kojų ir rankų. Jų kilmė dažniausiai kiek skiriasi nei spuogų atsiradimas ant veido. Bėrimas rankų ir kojų srityse dažniausiai būna dėl alerginės reakcijos į maistą ar į įvairias medžiagas (kosmetikos priemonės, skalbikliai, papuošalai). 

Jei Jums atsirado smulkūs, niežtintys spuogeliai ant rankų ar kojų (gali išplisti ir kitose kūno vietose) reikėtų pagalvoti ką valgėte kitokio nei įprastai. Dažniausiai alergijos pasitaiko kviečiams, pienui, kiaušiniams, jūros gėrybėms, riešutams (ypatingai žemės), žuviai. Jei jaučiate, kad Jus išbėrė nuo maisto, pirmiausiai pasistenkite vengti alergeno, o jei tiksliai nežinote kas būtent iššaukė bėrimą, gydytojas Jums gali atlikti kraujo tyrimus ir nustatyti kokiems būtent maisto produktams turite alergiją. 

Dar viena alergijos rūšis - kontaktinis dermatitas. Jis kiek skiriasi nuo maisto alergijai. Kontaktinį dermatitą sukelia įvairios cheminės medžiagos: 

  • Tokie metalai kaip nikelis ar kobaltas. Nikelis dažnai būna įvairiuose bižuteriniuose papuošaluose, laikrodžiuose. 

  • Biocidai (naudojami kosmetikoje).

  • Kalio dichromatas (naudojamas kaip konservantas dažams, klijams, odai, medienai, plovikliams ir kitiems pramoniniams gaminiams). 

  • Dažai skirti daryti tatuiruotėms. 

Įvairias medžiagas galinčias sukelti kontaktinį alerginį dermatitą būtų galima vardinti ir vardinti. Tačiau jei įtariate, kad Jums bėrimai atsiranda būtent dėl kontakto su tam tikromis medžiagomis, rekomenduojama pasidaryti tyrimus ir tiksliai sužinoti kokių medžiagų derėtų vengti. 

Odos bėrimai ant kojų gali būti nebūtinai alerginė reakcija. Šlaunų srityje jų gali atsirasti ir dėl depiliacijos. Susidaro daug mažų pūlinukų. Geriausia tokias vietas dezinfekuoti ir pagalvoti ar Jums tikrai tinka depiliacijos būdas, kurį naudojate. 

SPUOGELIAI ANT PILVO 

Pilvą beria turbūt rečiausiai, tačiau jei jau pastebėjote spuogelių būtent šioje srityje, labiausiai tikėtina, kad dėvite per ankštus drabužius. Taip pat gali berti ir dėl per daug suvartojamo cukraus. 

SPUOGŲ RŪŠYS 

Kaip ir spuogų atsiradimo priežastys taip ir jų rūšys gali būti įvairios. Jei žinosite kokios kilmės spuogai Jus kankina, galėsite lengviau atrasti priežastį. 

Komedonai (inkštirai) - tai vienas dažniausių aknės bėrimų. Komedonai gali būti uždari arba atviri. Atviri komedonai tai mazgeliai, kurių viršūnėlės juodos. Atviras komedonas susidaro kai plauko maišelio anga užsikiša odos riebalais. Ten susikaupia riebalai, suragėjusios ląstelės ir bakterijos. Riebalai sureagavę su deguonimi patamsėja. Tačiau kadangi plauko maišelio anga pilnai neužsikimšusi, ji lieka atvira. Tuo tarpu kai ji pilnai užsikiša komedonai tampa uždarais. 

Papulės - tai rausvi, nelygūs ploteliai, kurių dydis siekia apie puse centimetro. Papulės susidaro kai uždegimas apima komedinių spuogų plotus. 

Pūlinukai (pustulės) - tai aknės, kurią apėmęs uždegimas požymis. Pūlinukai smulkūs su gelsvomis viršūnėmis. 

Konglobatiniai spuogai – tai sunkios aknės formos požymis. Susidaro mazgeliai (giluminiai spuogai), cistos. Tokie spuogai gali pavirsti opelėmis, kartais lieka net randų. 

Miliumai – miliumai dažniausiai atsiranda kūdikiams, tačiau pasitaiko ir paaugliams bei moterims. Miliumai perspėja, kad oda yra per daug išsausėjo. Miliumai dažniau atsiranda šaltuoju metu laiku kai odai labiau trūksta drėgmės. Šie maži spuogeliai yra dažniausiai tik grožio problema ir užtenka tik intensyviau drėkinti odą. Retesniais atvejais reikalinga, kad juos išvalytų specialistas. 

KAIP ATSIKRATYTI SPUOGŲ? 

Išsiaiškinus spuogų atsiradimo priežastį galime pradėti jų naikinimą. Jei gydymas tinkamas ir įmanoma išvengti priežasčių dėl ko gali atsirasti spuogeliai, tikėtina, kad jie Jus paliks ilgam. 

Yra daug įvairių būdų spuogų gydymui, viskas priklauso nuo to, kokioje srityje atsirado spuogeliai. Tarkime alergijos atveju tiesiog užtenka vengti alergenų ir spuogeliai savaime išnyksta. Tačiau kitais atvejais dažnai reikalingas ir kompleksinis gydymas. 

SUBALANSUOTA MITYBA

Subalansuota mityba turbūt dažniausias įvairių problemų sprendimo ir profilaktikos būdas. Esame tai ką valgome ir tai visiška tiesa. Jei į maisto racioną įtrauksite daugiau daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų ir vartosite mažiau mėsos, pieno produktų, kviečių bei produktų turinčių glitimo, tikrai sumažinsite galimybę atsirasti spuogams. Taip pat vertėtų mitybą subalansuoti ir paprašyti, kad specialistas patartų ką ir kada rinktis. Nes jei suvartosite kai kurių medžiagų per daug, spuogų taip pat gali atsirasti, ypatingai kai suvartojama per daug baltymų. 

Nepamirškite ir vandens. Jis yra būtinas, kad organizmas tinkamai funkcionuotų, greičiau išsivalytų ir pašalintų toksinus bei kitas nereikalingas medžiagas iš organizmo. 

Sveika ir subalansuota mityba pirmas žingsnis spuogų naikinimo link. Be to ne tik džiaugsitės sveikesne oda, bet ir pagerinsite virškinimo sistemos darbą, turėsite daugiau energijos. 

VEIDO VALYMAS

Dažnas klausimas kaip atsikratyti giluminių spuogų, aknės, komedoninių spuogų. Tam yra puiki išeitis - veido valymas. Veido valymas populiari grožio procedūra. Kosmetologė Jums padės išsirinkti tinkamiausią veido valymo būdą - mechaninis, ultragarsinis, vakuuminis ar cheminis. 

Veido valymas padės išvengti porų užsikišimo ir neleis atsirasti spuogams. Veido valymas pasiekia giliuosius odos sluoksnius ir išstumia lauk visus nešvarumus. Jei valymas atliekamas reguliariai tikrai galėsite džiaugtis skaisčia, atjaunėjusia, švaria oda. Taip pat dar vienas privalumas - sumažės raukšlelių, oda taps lygesnė. 

Daugelis mano, kad veido valymas yra skausminga procedūra, bet skausmas tikrai nėra toks didelis kaip galvojama. Po procedūros oda gali būti kelias valandas ar dieną rausvesnė, sudirgusi, tačiau po to rezultatas Jus tikrai nustebins. Taip pat dar labai priklauso kokį būdą valymui pasirinksite. 

ODOS ŠVEITIMAS NAMUOSE

Kaip jau žinote, spuogų atsiradimą lemią ir negyvos odos ląstelės. Todėl viena iš būtinų profilaktinių procedūrų prieš spuogus – odos šveitimas. Šios procedūros metu pašalinsite negyvas odos ląsteles, taip pat oda geriau įsisavins kremus, losjonus. Oda taps minkštesnė ir skaistesnė. 

Odos šveitimas namuose rekomenduojamas 2 kartus per savaitę. Tam tereikia specialaus šveitiklio. Veido sričiai naudokite specialų ir švelnesnį nei kūnui. Atlikdamos šveitimą ištepkite šveitikliu odą, lengvais, sukamaisiais judesiais paskirstykite. Palaikykite 10 minučių ir tuomet švelniai nuplaukite šiltu vandeniu. 

Kūno šveitiklių galima įsigyti bet kurioje kosmetikos parduotuvėje, taip pat ir pasigaminti namuose. 

Dalinamės keliais šveitiklių receptais, kuriuos nesunkiai pasigaminsite namuose! 

ŠVEITIKLIS SU KAVA

Vienodomis dalimis sumaišykite riebią grietinėlę ir kavą. Šveitiklis ne tik puikiai pašalins negyvas odos ląsteles, bet ir puikiai suminkštins bei pamaitins odą. 

Šveitiklis su eteriniais aliejais

Puse stiklinės rudojo cukraus sumaišykite su tokiu pačiu kiekiu migdolų aliejaus. Į šį mišinį įlašinkite 10 – 15 lašelių eterinio nerolio aliejaus. 

Nerolio eterinis aliejus yra išgaunamas apelsinų žiedų. Būtent nerolio aliejus geriausiai veikia odą. Jis stangrina, saugo nuo raukšlelių susidarymo, skaistina odą.

Kūno šveitimui puikiai pasitarnaus ir kukurūzų miltai, jų nebūtina su kažkuo maišyti. 

 

HIGIENA IR DRABUŽIAI 

Norėdami išvengti spuogų susidarymo turėtumėte nepamiršti ir tinkamos kūno bei veido higienos. Ypatingai šiltuoju metu laiku kai prakaitavimas ypatingai suintensyvėja. Prauskitės dažniau po dušu, pasistenkite nešvariomis rankomis mažiau lieskite veidą, venkite dulkių. Taip pat didelę įtaką daro ir drabužių audiniai. Vertėtų vengti visiškai sintetinių audinių, jie ne tik paskatina prakaitavimą, bet gali sukelti ir alergines reakcijas. Geriausia rinkti medvilninius, lininius, viskozinius drabužius. Kuo natūralesnė sudėtis tuo geriau Jūsų odai. Žinoma, sintetiniai drabužiai kainuoja pigiau, tačiau po to galite išleisti daugiau pinigų norėdamos turėti gražesnę odą. 

Norėdamos džiaugtis gražia, švaria bei lygia oda nepamirškite, kad reikia pirmiausiai profilaktiškai laikytis tam tikrų taisyklių, rinktis tik kokybiškus gaminius, vengti alergenų bei reguliariai lankytis pas kosmetologę. Kosmetologės patarimas - spuogų spaudymas gali užteršti odą ir dar labiau padidinti uždegiminius procesus. Todėl jokiu būdų nesiimkite pačios tokios procedūros. 

Nepamirškite ir sveikos bei subalansuotos mitybos! Mūsų grožis prasideda iš vidaus.

 

 

 

Rašyti komentarą
Naujienlaiškio prenumerata
Rašyti
Skambinti